Şehit Mithat Yılmaz Cad. Kayadibi Sk. No:8 Kat:2 Sarıyer / İstanbul
Sarıyer Diş Zirkonyum Diş Doktoru

Zirkonyum Diş Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Diş ve diş sağlığı, kişilerin günlük yaşamlarında en çok dikkat ettikleri noktaların başında gelmektedir. Öyle ki, diş bakımı vücut temizliği basamağının en üst sıralarında kendine yer edinmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise, kişilerin dişle ilgili estetik kaygılarıdır. Bu kaygılar, kişileri diş temizliğine itebilmektedir. Bunun nedeni ise, dişlerin konuşurken ve gülerken insanların görünümüne sunulmasıdır.

Zirkonyum dişin de, estetik kaygılarla doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Beyaz renge sahip olan bir metal üzerine porselen kaplama uygulanan dişlere, zirkonyum diş adı verilmektedir. Zirkonyum diş kaplama, diş hekimliği alanında özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni ise, zirkonyum diş sayesinde dişlerin pürüzsüz bir görünüme sahip olmasıdır. Aynı zamanda, herhangi bir nedenden dolayı bazı dişlerini kaybetmiş kişiler de, zirkonyum dişi tercih etmektedirler. Zirkonyum dişte, porselen bir metal üzerine kaplanmaktadır. Bu metalin ismi ise zirkonyumdur. Zirkonyumun en önemli özelliği, ışığı geçiren bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliği dolayısıyla da, zirkonyum dişler, doğal dişlerle birlikte uyum halinde olmaktadır. Diş hekimliği alanında zirkonyum elementinden başka şekillerde de faydalanılmaktadır.


Genellikle köprü ve de kaplama yapımında ilk olarak, zirkonyum elementine başvurulur. Zirkonyum dişin mükemmel dişlerle olduğu mükemmel uyum, insanları zirkonyum dişe daha da yönlendirmektedir. Aynı zamanda zirkonyum oldukça da sağlam bir maddedir. Öyle ki, üzerine kaplanmış olan porselene oldukça yüksek bir oranda dayanıklılık kazandırmaktadır. Yine bu madde, diğer metallere göre dişlere daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Belki de zirkonyumun en önemli özelliklerinden birisi de, bu maddenin sağlık bakımından kişilere herhangi bir zararı bulunmamasıdır. Bu nedenle de, zirkonyum diş yapımı ve kaplamada oldukça güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Zirkonyumun bu özellikleri nedeniyle, zirkonyum dişe diş hekimliğinin son yıllarda elde etmiş olduğu en teknolojik ve mükemmel diş gözüyle bakılmaktadır.

Zirkonyum elementi doğal olarak beyaz renktedir. Bu nedenden dolayı zirkonyumun üzerine kaplanan porselenle zirkonyum arasında opak kullanılmamaktadır. Bu sayede de, zirkonyum ışığın da etkisiyle doğal dişlere oldukça fazla benzemektedir. Zirkonyumun vücuda sağlıksal açıdan herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu maddenin herhangi bir alerjik etkisi de bulunmamaktadır. Bu özelliğinden dolayı, zirkonyum diş, diş etiyle kusursuz bir uyum sağlamaktadır. Diş hekimliğinden kullanılmakta olan diğer metallerin rengi zamanla değişmekte ve grimsi bir renk haline dönüşmektedir. Zirkonyum da ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bu elementin rengi zamana göre herhangi bir değişim göstermemektedir.

Aynı zamanda zirkonyum diş, uzun yıllar kullanılabilme özelliğine de sahiptir. Yine bu maddenin dayanıklı yapısı, dişlerde oluşan gerilme ve de baskı gibi durumlara karşı olumsuz etkilerde bulunmaz. Zirkonyum dişlerin, besinlerin çiğnenmesinde de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Zirkonyum, dişlerin arka bölgesinde bulunan azılarda dahi kullanılabilmektedir. Bu durum, maddenin ne denli dayanıklı olduğunun bir göstergesidir. Zirkonyum dişlerin üretimi, neredeyse hatasız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Çünkü bu dişler, CAD-CAM adı verilen bilgisayar destekli cihazlar tarafından üretilmektedir. Bu sayede de hata payı en aza indirgenmektedir.

Zamanla zirkonyumun bağlı olduğu diş etinden çekilme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, dişin alt kısmında herhangi bir siyahlık durumu yaşanmamaktadır. Diş kesim sırasında, zirkonyum basamağa yerleştirilmektedir. Bu da, dişin diş etinde baskı yapmasını engellemektedir. Bu da, yüz bölgesinde herhangi bir morarma ya da şişmeye engel olmaktadır. Zirkonyum dişin bütün bu etkileri, bu dişi insanlar tarafından popüler kılmaktadır.

Bilgi ve randevu için bizi 0 212 218 65 55 arayabilirsiniz.